Georg Kretz (f. København 1810, d. Næstved 1857)
Parti fra Næstved med udsigt over byen. Usigneret. Betegnet på bagsiden Johan Georg Kretz og dateret 20. Juni 1839. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 13,5×20,5.
Johan Georg Kretz (f. København 1810, d. Næstved 1857) var arkitekt og havde sit primære virke i Næstved.
Papiret er gulnet. Enkelte minimale afskalninger ved kant. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
16 bud