Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
To fade af stentøj. Dekoreret med sortglaserede bibelske motiver på turkisblå base. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais, samt 4–10-58. Kgl. P. H. 2,7. Diam. 19. (2)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Det ene fad med afslag på øverste kant.
101183 |