Henri Charles Stock (f. 1826, d. 1885)
Parkparti med slotsbygning i ruiner. Sign. H. Stock og H.S. samt dedikation “Souvenir du 24 fevrier 1848. à mon ami Melby”. Laveret tusch på papir. Bladstørrelse 17×25,5.
Proveniens: ABR auk. nr. 263, 1971, kat. nr. 537.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021