2050/699
Stor, rund vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos Saxbo. Udført 1931–1937. H. 30. Diam. 26.
Nogle overfladeridser og mærker. Vasens yderside (nederst) med reparation ved uregelmæssighed hidrørende fra brændingen.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag