1926/848
Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)
“Modus”. Armstol med stel af palisander. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med sort skind. Formgivet 1963. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøst skum. Skind med revner, huller og reparation.
Moderne kunst og design, 25. juni 2019
Vurdering
Hammerslag