1926/​848

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

“Modus”. Armstol med stel af palisander. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med sort skind. Formgivet 1963. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøst skum. Skind med revner, huller og reparation.

Moderne kunst og design, 25. juni 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag