2436/752
Dansk snedkermester
Et par club chairs med senere monteret ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med bordeaux, mønstret stof. Udført 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere ben med nogle revner. Betræk med pletter, slitage og let flosset.
Vurdering