2014/​233

Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med drager. Mærket Qianlong, men 20. årh. Diam. 40 cm.

Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932

Mindre slitage. Decoration muligvis overført. En smule skæv kant (produktionsfejl)

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK