857/​38

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Erhvervet af Skagens Museum i juni 2015

En høstpige. Sign. A. Ancher 1901. Olie på malepap. 32×24.

Udstillet: Skagens Museum, “Skagens Guld/Værker i privateje”, 2011 nr. P420, afb. s. 29.

Tæt på familien Anchers hus på Markvej lå der omkring 1900 stadig gårde med tilhørende marker, så Anna Ancher skulle ikke gå langt for at finde sine høstmotiver, som hun hun malede flere gange ofte med tre eller flere markarbejdere på vej til eller fra dagens gerning.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 2. juni 2015

Vur­dering

130.000–150.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK