2250/​605

Allan Schmidt (f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989)

Stor cylinderformet vase af uglaseret stentøj. Top med cirkulær åbning. Sign. A.S., HAK. Udført og hos Kähler, Denmark. H. 41,2. Diam. 21,5.

Almindelig brugs- og alderspatina. Mindre afslag på åbningens kant.

Moderne kunst og design, 13. december 2022

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK