2250/605
Allan Schmidt (f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989)
Stor cylinderformet vase af uglaseret stentøj. Top med cirkulær åbning. Sign. A.S., HAK. Udført og hos Kähler, Denmark. H. 41,2. Diam. 21,5.
Almindelig brugs- og alderspatina. Mindre afslag på åbningens kant.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag