1503/882
Carl Edward Matthes (f. Aarhus 1915, d. 1987)
Armstol med stel og armlæn af bejdset bøg, sæde og ryg betrukket med lyst uld. Model 33a. Udført hos Matthes Polstermøbelfabrik, Løgten.
Litteratur: Mobilia no. 7, juli 1955, s. 70. Her afbildet model 33 b, i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porrøs skum. Betræk med smuds. Trænger til ombetrækning.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
27 bud