763/​2137

Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)

Profilportræt af kunstneren L. A. Ring. Sign. K. L. 1901. Olie på lærred. 46×39.

Nærværende portræt er gengivet i “Ordrupgaards minibøger, L. A. Ring” ved Annette Rosenvold Hvidt, 2005 s. 48 samt i udstillingskataloget fra Statens Museum for Kunst, “L. A. Ring - på kanten af verden”, 2006 s. 217. I begge bøger er portrættet gengivet på et fotografi forestillende “Ring i huset på Sankt Jørgensbjerg”; over kunstnerens hoved hænger nærværende portræt malt af Knud Larsen.

Malerier, 7. december 2006

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag