724/​1513

Michael Ancher (b. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Ung Pige”. Marie på markarbejde, Skagen. Sign. M. A. 04. 95×80. Brev fra Helga Ancher til direktør Holmstrup, hvori maleriet omtales, medfølger.

Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 795 (tillægget). Proveniens: Direktør Erik Holmstrup.Ovennævnte skrivelse af 31–5-61 er et takkebrev fra Helga Ancher til direktør Holmstrup, der havde sendt hende et fotografi af nærværende maleri, som var i hans besiddelse. I brevet fortæller Michael Anchers datter, at hun finder billedet smukt og ofte har tænkt på, hvor det mon befandt sig henne. Hun beretter endvidere om den unge pige på maleriet: “Pigen paa Billedet hed Marie og var en rar og dygtig Pige, Datter af en fattig Arbejdsmand; de boede i Nærheden af os, og de har ogsaa været Modeller for mine Forældre”. Om baggrunden i billedet siger Helga Ancher: “Det er Markerne i Skagen, som de var dengang, der danner Baggrunden i Billedet.”

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 10 September 2003

Category
Estimate

50,000–75,000 DKK

Sold

Price realised

60,000 DKK