1917/846
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Lille vase af stentøj modelleret i let firesidet form og med rund munding. Dekoreret med turkis blågrøn glasur. Sign. E.St.N., 91, 9. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 9.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud