Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af eg, top af teak med klapper, front med skuffe monteret med uoriginalt porcelænsgreb, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde af teak. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Andr. Tuck. H. 60. L. 64/108. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider. Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog, maj 1959.
Omfattende brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Ujævnet falmet. Kurv med nogle flet defekter. Trådholder mangler. Tusch mærker.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
22 bud