P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Udsigt over Vesterhavet syd for Skagen, aften. Sign. SK 5. Aug. Spirbakken. Olie på lærred. 29×60.
Spirbakken er eT areal ved Vestkysten godt 5 kilometer syd for Skagen og umiddelbart syd for Skagen Klitplantage.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020