911/​374

Serveringssæt af forgyldt sølv, rigt dekoreret med cloisonné emalje, bestående af et saltkar, en kovsh, to par større skeer og et par mindre skeer. Saltkar: Mikhail & Semen Gratchev, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Alexander Vasilievich Romanov i Skt. Petersborg 1904–1912, lødighed 84. Kovsh og to par større skeer: Maria Vasilievna Semyonova, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Et par mindre skeer: Vasili Semenov Agafonov, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1898–1908, lødighed 84. Vægt i alt 396 g. Diam. saltkar 4,5. L. kovsh 9,5. L. skeer 15,5 og 17,5. I original æske fra Mikhail & Semen Gratchev i Skt. Petersborg. (9).

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK