2416/710
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Cirkulært fad af patineret bronze. Indvendigt med oppoleret motiv i form af havfrue og fisk. Stemplet monogram, Just A., Denmark. Dessin B52. H. 6,3. Diam. 31,3.
Almindelig brugs- og alderpatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud