1626/513
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Sæt på fem pendler med fatningshuse af sort bakelit, skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 20. (5)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skærm med kantafslag (se foto). To overskærme med stor revne (se foto). En pendel mangler overskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag