770/​373

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt i april 2007 af Niedersächsischen Landesmuseum Hannover.

“Opkørt Vej med Piletræer ved Høje Taastrup”. Sign. L. A. Ring 1908. Olie på lærred. 40×30.

Antagelig nr. 610 i H. Chr. Christensens fortegnelse over".Proveniens: Direktør Einar Polanders efterladte samling.

Udsøgte danske malerier, 18. april 2007

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

46.000 DKK