N. G. Rademacher (f. Nyborg 1812, d. Estland 1885)
“Fra Rindsholm. Skaber Mølle”. Usigneret. Betegnet på bagsiden N. Rademacher. Olie på lærred monteret på masonit. 22×28.
Flere små krakeleringer. Mindre afskalninger. Mærker efter tidligere monteret blændramme synlige på forsiden. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019