2131/917
Ludvig Pontoppidan (f. ca. 1899, d. København 1965)
Fritstående tre-personers sofa i let buet form med tilspidsende ben af mahogni. Betrukket med blåt uld. Model 47. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan, København. H. 78. L. 182. B. ca. 80.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre plet på sædet. Enkelte ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag