1921/​29

Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)

Landskab fra Sørup Vang. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 27,5×38,5.

På blændrammen en udstillingsetiket.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 282, 1972 nr. 19.

Enkelte små retoucheringer og minimale krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag