1847/769
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/3”. Defekt pendel med matforniklet fatningshus mrk. “Pat. Appl.”. Overskærm størrelse O-3,6 af hvid/hvid metal, mellemskærm gul/hvid zink, underskærm fler-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Ene skærmben brækket (er tilstede). Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud