En samling kinesiske miniature vaser af porcelæn i forskellige faconer, dekorerede i underglasur blå med landskaber, figurscener og buddhistiske symboler, én delvis i rødt. Flere mærkede, de fire Yongzheng, tre uden mærke. Ni stande af træ medfølger. 19. årh. H. ekskl. stande 5–8,5. (20)
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privatsamling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Rouleau vase med hårrevne under bunden og på fodrand. Vase dekoreret i rødt og blåt med mindre afslag ved fodranden. Firsidet vase med afslag på hjørne. Flere vaser med ureglmæssigheder i glasuren, inklusiv meiping vase med mat område. Overfladeridser.
Varia, 22. august 2019
39 bud