886/449
Armring af 14 kt. guld prydet med blomsterranker. Signeret. Diam. ca. 6,2 cm. Vægt ca. 45 g. Ca. 1940–50.
Proveniens: Armringen er et svendestykke af guldsmed Tage Ib Selsøe Larsen, som modtog sølvmedalje fra Håndværkerforeningen I København for dette svendestykke. Armringen har været i familiens eje siden. Æske medfølger.
Sølvmedaljen i original æske medfølger.
Smykker, 6. juni 2019
Vurdering
Hammerslag