886/​449

Tage Selsøe Larsen

Armring af 14 kt. guld prydet med blomsterranker. Signeret. Diam. ca. 6,2 cm. Vægt ca. 45 g. Ca. 1940–50.

Proveniens: Armringen er et svendestykke af guldsmed Tage Ib Selsøe Larsen, som modtog sølvmedalje fra Håndværkerforeningen I København for dette svendestykke. Armringen har været i familiens eje siden. Æske medfølger.

Sølvmedaljen i original æske medfølger.

Smykker, 6. juni 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK