2438/970
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol og tilhørende skammel med ben af hhv. teak og mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt skind. Model 2207 og 2202. Formgivet 1963. Udført og delvist mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag