2023/​514

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Et sæt på fire armstole med stel af teak, udspændt i sæde med flettet papirgarn. Model 67. Udført hos J.L. Møllers Møbelfabrik. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Nyflettet. En stol med løse samlinger ved armlæn.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK