2023/514
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på fire armstole med stel af teak, udspændt i sæde med flettet papirgarn. Model 67. Udført hos J.L. Møllers Møbelfabrik. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Nyflettet. En stol med løse samlinger ved armlæn.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag