1805/​41

Hans Nicolaj Hansen (f. København 1853, d. sst. 1923)

Kirsten Piil i skoven ved Dyrehaven. Sign. Hans Nic. Hansen 89. Olie på lærred. 56,5×53,5.

Udstillet Jahresausstellung München 1891. Rester af udstillingsetiket på bagsiden.

Legenden om Kirsten Piil fortæller, at en ung og uskyldig pige en aften i 1583 for vild i den mørke Boveskov nord for København. Hvad hun har lavet der, ved ingen. Måske havde hun været på besøg i landsbyen Stokkerup, der lå på den nuværende slette neden for Eremitageslottet. Kirsten Piil flakkede hjælpeløst rundt i den mørke skov, da en kilde pludselig sprang ud af en skrænt og viste hende vej mod København. Historien om dette mirakel bredte sig, og folk søgte kilden for at drikke af det helsebringende vand. Der er flere folkesagn om denne Kirsten Piil. Sagn, der pludseligt begynder at blomstre i litteraturen, da guldalderen rammer Danmark. Et af disse sagn fortæller om en uskyldig jomfru, der blev solgt som slave af tyrkerne. Et andet fortæller om en klog kone, der boede i Larsbjørnsstræde i København. Hun solgte helsebringende vand på flasker fra en kilde i Boveskoven. En legende, der falder godt i tråd med traditionen om de hellige kilder.

Lærredet er dubleret.

Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag