2233/​980

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol og tilhørende skammel med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Sider, sæde, ryg samt løs sædehynde betrukket med sort skind. Model 3317. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med krakeleringer og nogle mærker.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK