Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maske. Sign. på bagsiden E.J. 59. Olie på lærred. 92×73
Udstillet: “Egill Jacobsen. Retrospektiv udstilling”, Charlottenborg, København, 1960, kat. nr. 157. Proveniens: Tom Birch, København. Købt hos denne 17. juli 1959. af den nuværende ejer.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018