2431/​62

Fransk kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende kvinde med et billede af sin elskede, sokkel med bladværk og ornamentik. Hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s første halvdel. H. 44.

Minimalt afslag på urskive. Optræksnøgle og pendul medfølger Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Fra i Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?