Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
Væghængt barskab af palisander med beslag af messing. Front med to låger bag hvilke hylder og skuffe samt udtræksplade. Udført for Illums Bolighus. H. 50. B. 70. D. 30.
Proveniens: Købt af nuværende ejer i Illums Bolighus, 1963.
CITES-certifikat medfølger.
Pæn stand. Enkelte overfladiske ridser. Beslag til ophængning medfølger ej.
Moderne kunst og design, 11. juni 2013
12 bud