Kinesisk bord af Hongmu med plade af sten. Republic periode, 20. årh.s første halvdel. H. 72. B. 52. D. 52.
Proveniens: Rasmus Christensen Black (f. 1871 Marstal, d. 1937), storebror til Sophus Black. Han var ingeniør og udstationeret i bl.a. Kina i perioden 1898–1917, hvor han var telegrafbestyrer for Det Store Nordiske Telegraf-Selskab.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020