Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Øvelsesstykker”, 1992. Sign. på bagsiden RM 28. V. 92. Olie på lærred. 100×81.
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel”, København, 2001, fig. 583, gengivet helsides i farver side 409.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020