2439/903
Ingmar Relling (f. Sykkylven 1920, d. 2002, Møbeldesigner)
“Siesta”. Høj- og lavrygget lænestol med stel af bøg, løse hynder betrukket med sandfarvet alcantara. Udført og mærket hos Westnofa, Norge. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere hynder fra Skippers Møbler.
Vurdering