Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Variation V” og “Variation VI”, bestik af stål. Stemplet Dansk Designs IHQ. (25)
Variation V: Seks middagsskeer L. 21, fire middagsknive L. 22, seks middagsgafler L. 20,5, seks kagegafler L. 16,8. Stemplet Dansk Designs Finland IHQ. Variation VI: To middagsknive L. 22. Stemplet Dansk Designs Denmark og Dansk Designs Germany IHQ, Serveringsske L. 21 stemplet Dansk Designs Denmark IHQ.
Sælger oplyser: 1 Variation VI kniv har bule på knivsblad, ellers er de øvrige dele i pæn stand med lette alderssvarende brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 12. september 2019
23 bud