Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på 12 spisestole med stel af stål. Formbøjet skal af riopalisander. Model 3107. Formgivet 1955. Udført slut 1950'erne hos Fritz Hansen. (12)
CITES-certifikat til gyldig indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finerafslag. Fire stole med beslag til rækkeopsætning under sæde. Nogle med let blød ryg. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018