Herrearmbåndsur af sølv. Bagkasse nr. 5514570. Mekanisk værk med manuelt optræk. Hvid skive med sorte indeks og blåanløbende visere. Sort kalveskindsrem med C-spænde af stål. Urets diameter 28×48 mm. 1914.
Proviniens: Ib Freuchen, bror til Polarforskeren Peter Freuchen. To skruer mangler. Original rem med C-spænde medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Uret går sporadisk, service påkrævet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 24. april 2019
43 bud