Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Figur af lertøj modelleret i form af stående harmonikaspiller. Dekoreret med grå grønlig glasur. Usign. Stemplet DK (Dansk Kunsthandel). H. 29,8.
Litteratur: Asger E. Bremer: “Jean René Gauguin og hans arbejder”, 1941, modellen i ler gengivet kat. nr. 5.
Base med revner hidrørende fra brændingen. Basens nederste kant med afslag, herunder to større. Ansigt med ujævnhed hidrøende fra brændingen. Ene hånd med afslag.
Moderne kunst og design, 11. august 2020