I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)
Flettet kurv med roser, aurikler og stedmoderblomster stående på en sten i skovbunden med vilde blomster: snerler, valmuer, mælkebøtter samt sommerfugl. Sign. I. L. Jensen 1846. Olie på lærred. 62×82. Damborg hjørnebobinetramme med etiket.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 27. februar 2018