2044/​679

Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)

Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Låg af patineret bronze med stiliseret ornamentik og perforeret hulmønster. Sign. monogram, S 804. Kgl. P. Unik. H. inkl. låg 11.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden af fodrand med små afslag. 2. sortering.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

16 bud

(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.