Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Låg af patineret bronze med stiliseret ornamentik og perforeret hulmønster. Sign. monogram, S 804. Kgl. P. Unik. H. inkl. låg 11.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden af fodrand med små afslag. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
16 bud