2045/600
Valerio Adami (f. Bologna 1935)
“Enlevement d'Europe”, 1983. Sign. Adami, 16/75. Ætsning i farver. Bladstørrelse 103×75.
Proveniens: Tidligere i kunstneren Wilhelm Freddies (1909–1995) samling.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag