1813/​1604

Et par prydvaser af porcelæn med flæsekant, dekorerede i farver og guld med brogede blomster i udsparede felter på grøn grund, på volutte ben. Louis Philippe stil. 19.-20. årh. H. 26,5. (2)

Den ene vase med hårrevne. Aflejringer indvendig. Slitage på guld. Brændingsrevne under bunden på den ene vase.

Varia, 29. marts 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK