2004/​638

Dansk møbeldesign

Kiste af riopalisander, indvendig med spejl og barinteriør. Ca. 1960'erne. H. 50. L. 140. B. 65.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Vandskjolder, ridser, mærker samt finérskader.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK