Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Seks dele keramik. Bestående af en lågkrukke, en vase, to skåle med hanke, en lysestage og et lille fad. Dekoreret med hhv. brun, blå, grå og violet glasur. Skåle med hanke, lågkrukke og fad sign. Gutte, Danmark. Vase sign. Gutte. Stage stemplet monogram. Unika. H. 2,3–12. Lystyllens indv. diam. 2. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stage med et lille afslag på øverste kant. Vase med nogle små afskrabninger i glasur på ydersidens nederste del.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
14 bud