2005/909
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Skammel af eg. Løs epedahynde betrukket med rødt mønstret plysstof uld. Model GE 240. Udført hos Getama, Gedsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud