2120/98
Et par rokokoform kaminbukke af patineret bronze og jern, fronter støbt i form af rocailler og kæmninger med kvinde- og mandefigur holdende krus og kande. 19. årh. H. 30. D. 62. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Rust. Mandefigur løs, han mangler attribut i den ene hånd. Den anden figur med reparation ved samlinger. Revne fra støbningen på kæmning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag