2138/​973

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Spisebord med stel af eg, top af teak og dobbelte krydssprosser af stål. Model 162. Formgivet 1953. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 72. L. 140. B. 90.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Plader mangler.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK