August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
Et par portrætter forestillende Kontreadmiral Wulff og hustru. Det ene sign. Schiøtt, 1849. To olie på papir monteret på lærred. 39,5×31,5 og 40×31,5. (2)
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt enkelte afskalninger. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019